Kursy językowe online

pobrany-plik-1Kursy językowe przedstawione na eszkola.edu.pl od zawsze były jednymi z najpopularniejszych, jeśli nie po prostu najpopularniejszymi kursami, na jakie można się było zapisywać drogą internetowa i tą samą drogą później też się z nich korzystało. Rozwój technologii sprawia, że współczesne kursy językowe online to naprawdę interesujące narzędzia, chociaż nie da się nie zauważyć, że jeszcze całkiem do niedawna ich skuteczność bywała bardzo różna i dla niektórych osób nie było jej praktycznie wcale.

Klasyczne kursy językowe online

Tak jak już zostało powiedziane, kursy językowe online to naprawdę stara sprawa, ale współczesne kursy bardzo różnią się od kursów klasycznych. Kiedyś lepiej było je nazywać po prostu kursami komputerowymi, ponieważ nasze wysiłki odbywały się co prawda online, ale zdalny charakter naszej nauki polegał tylko na tym, że nasze materiały dostępne były na zewnętrznych serwerach i dostarczane nam były na bieżąco na każdej kolejnej lekcji. Trzeba tutaj mocno zaznaczyć, że były oczywiście osoby egzaminujące i byli oczywiście prowadzący zajęcia, ale były to osoby bardzo mocno od nas odseparowane, z którymi raczej nie kontaktowaliśmy się bezpośrednio. Praktyczni całą pracę wykonywaliśmy sami w oparciu o materiały, które dostawaliśmy z zewnątrz i tylko proces egzaminacyjny obejmował jakikolwiek kontakt z drugim człowiekiem. Było to po części związane z ograniczeniami technicznymi. Dzisiaj już ich nie ma, więc kursy mogą wyglądać znacznie lepiej.

Nowoczesne kursyc21794bf8b2d7dd2e8e2ac65bf22102a

Nowoczesny kurs językowy jest w pełni uczestniczący. O kursach klasycznych mogliśmy mówić, że były to w zasadzie kursy komputerowe, a o nowoczesnych kursach możemy powiedzieć, że jest to zwykła nauka w klasie z tą jednak różnicą, że nie mamy bezpośredniego dostępu do klasy i znajdujemy się w niej tylko z pomocą urządzeń elektronicznych. Jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim, siedzimy w domu przed ekranem komputera. W dzisiejszych czasach nie jest to oczywiście żaden problem, jeśli chodzi o kontakty z drugą osobą, a nawet z grupą osób. Istnieją odpowiednie programy do transmitowania obrazu i dźwięku, dzięki czemu cały czas mamy kontakt z lektorem i resztą grupy uczestniczącej w naszym kursie. Co więcej, możemy z nimi wchodzi w interakcje także odnośnie wykonywanych przez nas zdań praktycznych, jak na przykład pisania zadanego tekstu lub rozwiązywania określonych zadań.
Do takich działań potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie, ale osoby prowadzące kursy nie mają problemów ze zdobyciem odpowiednich narzędzi. Dla nas potrzebna jest w zasadzie tylko przeglądarka internetowa oraz komputer o możliwościach wystarczających do obsługi nowoczesnych aplikacji internetowych. Nie jest to jakieś wielkie wymaganie i jeśli stać nas na kurs komputerowy, odpowiedni komputer raczej na pewno posiadamy.

kursy-indywidualne_Najważniejsza jest nasza inicjatywa

We wszystkich kursach online trzeba pamiętać o tym, że jest to normalny kurs nauki języka. Co to oznacza? – może zapytać ktoś, kto nigdy nie miał żadnej styczności z językiem obcym w formie kursu. Oznacza to tyle, że same zajęcia w ramach kursu są praktycznie jedynie zbiorem drogowskazów, które dostajemy od prowadzącego. Jest to czas na przedyskutowanie naszych problemów, skonsultowanie się, uzyskanie porady i wytłumaczenia konkretnych kwestii. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie można sobie założyć, że samo uczestnictwo w kursie online pozwoli nam poznanie języka. Ważna będzie głównie nasza praca poza kursem, uczenie się słów, powtarzanie materiałów i rozmawianie w języku obcym. Bez własnej inicjatywy po prostu się nie da.

Wybór odpowiedniego kursu

Kurs kursowi jest także oczywiście nierówny. Warto jest wybierać te kursy, które oferują nam możliwie łatwy kontakt z lektorem, czyli na przykład możliwość skontaktowania się z nim w określonych godzinach poza zajęciami. Istotna jest też wielkość grupy. Wirtualny charakter całego przedsięwzięcia powoduje, że w pewnym sensie jesteśmy sam na sam z lektorem, ale równocześnie z nami jest zawsze więcej osób, które w stosunku od lektora mają taki sam układ. Oczywistym jest, że im więcej takich osób, tym mniej uwagi lektora będziemy mogli mieć tylko dla siebie, co jest szczególnie ważne w czasie wszystkich ćwiczeń związanych bezpośrednio z praktycznym wykorzystaniem języka w mowie. Kursy z mniejszymi grupami będą jednak w oczywisty sposób droższe i trzeba mieć to na uwadze.